FK Lielupe Prezidents Kārlis Villerušs par pagājušo sezonu, šo ziemu, un citām aktuālitātēm

Pēc FK Lielupe Rīgas Futbola Līgas 2019./2020. gada sezonas noslēguma spēli pārrunājām ar kluba Prezidentu Kārli Villerušu visas aktualitātes, pagājušās sezonas rezultātus, kā arī nākotnes plānus.

Kārli, pastāsti par pagājušo sezonu. Kā to vērtē un vai tika sasniegti ieplānotie mērķi?

2019.gada 2.Līgas sezona, protams, mums galīgi nav izdevusies, par to liecina arī rezultāti. 2019.gads bija smagākais komandas vēsturē, arī finanšu ziņā. Bijām rēķinājušies ar LFF atbalsta programmas finansējumu, taču tas mums tika samazināts uz pusi, par ko mēs tikām informēti tikai vasarā, kad sezona jau iesākās, kā arī visi maksājumi un atskaišu iesniegšana tika ievilkta, līdz ar to iekļuvām arī parādu bedrē. Ar lielām grūtībām tikām no tās ārā, šeit jāpasaka liels paldies vairākiem maniem kolēģiem, kuri nāca palīgā. Tas atspoguļojās arī komandas spēlē, jo bijām spiesti atcelt vairākus treniņus, un, principā, bija tāds izdzīvošanas jautājums.

Bet šī situācija mūs tikai vēl vairāk motivēja, un šogad mēs pat izskatām iespēju doties pirmajā kluba nometnē ārpus Latvijas. Domāju, ka maz 2.Līgas klubiem ir bijusi šāda prakse. Bet arī šeit, tas vairāk ir sadarbības jautājums, jo pašlaik veidojam ciešas attiecības, tostarp arī ar vienu Spānijas klubu. Arī ziemas periodā, pirmo reizi kluba vēsturē, piedalījāmies telpu futbola līgas čempionātā.  Tā kā, 2019.gadu var dēvēt par melnraksta gadu, bet šo gadu jau ir jāraksta tīrrakstā.

Kādēļ pieņēmāt lēmumu starpsezonā piedalīties telpu futbola čempionātā, nevis aizvadīt treniņus ārā? It īpaši ņemot vērā, ka laikapstākļi šajā ziemā tam bija ļoti pateicīgi.

Neviens nevarēja paredzēt, ka būs šāda ziema. Un, ja godīgi, zinot Latvijas laikapstākļus, neviens nevar paredzēt kāds būs februāris un marts. Bet, vienmēr agrāk uz ziemas periodu mums krasi saruka cilvēku skaits treniņos, jo ne visi ir gatavi ziemā skraidīt ārā. Es pats labprāt labāk būtu trenējies ārā, esmu pieradis pie tā, vienmēr bērnībā biju spēlējis ārā, ir vai nav sniegs – vienalga. Bet spēlētājiem bija vajadzīga motivācija, kaut kāds azarts, sportiskā interese, tāpēc arī meklējām turnīru. Jau pagājušogad vairāki mūsu bijušie spēlētāji bija spēlējuši Rīgas Futbola Līgā. Biju vērojis no malas, ļoti patika, ko organizatori dara un līdz ar to pieteicāmies šai līgai. Kopumā liels mūsu spēlētāju skaits piedalījās šajā turnīrā arī citās komandās. Es domāju, ka šī bija ļoti vērtīga pieredze mūsu puišiem. Nākamgad mēģināsim nokomplektēties vēl labākā sastāvā.

Kārlis Villerušs Rīgas Futbola Līgā guva trīs vārtus – divus kvalifikācijas turnīrā un vienus uzvaras spēlē pret OldSchool. Foto – Rīgas Futbola Līga
Kā jums veicās šajā turnīrā, un kāds bija tā kopējais līmenis?

Vēlreiz jāatzīmē, ka tā bija pirmā mūsu komandas pieredze telpu futbolā. Citas komandas tomēr ir jau spēlējušas agrāk. Turklāt vairākās komandās ir ļoti augsta līmeņa futbolisti, uzreiz nāk prātā telpu futbola izlases spēlētājs Artjoms Kozlovskis. Tomēr ir jāatgādina, ka mums vēl bija jāizcīna vieta šajā līgā, ko mēs arī veiksmīgi izdarījām, uzvarot abās kvalifikācijas turnīra spēlēs. Tā kā šī bija ļoti vērtīga pieredze, un nākamgad jau cītīgāk gatavosimies arī ziemas periodam un šim telpu futbola līgas čempionātam.

Rīgas Futbola Līgā februārī ir paredzēta zvaigžņu spēle. Vai kāds no FK Lielupe arī tajā pārstāvēs savu komandu?

Jā, šajā Zvaigžņu spēlē ir aicināti pa vienam spēlētājam no katras komandas. Cik zinu, mūsu komandu vajadzētu pārstāvēt Georgijam Tkačovam, taču viņš būs ārzemēs. Kā nākamais pretendents visticamāk ir Rikardo Paoli, taču arī viņš dodas prom, jau šonedēļ viņš atgriežas Itālijā, tāpēc pie viena gribu pateikties viņam par aizvadīto laiku mūsu komandā un novēlēt viņam veiksmi nākotnē. Rikardo man ļoti simpatizē kā spēlētājs, liels cīņasspars, neatlaidība, spēlē ar paceltu galvu – viss, kas vajadzīgs aizsargam. Bet, kas ir nākamais sarakstā, lai piedalītos Zvaigžņu spēlē – grūts jautājums. Gaidīšu informāciju no turnīra organizatoriem, tad arī noteikti par to būs paziņots mūsu mājaslapā.

Tāpat joprojām norisinās LU Futbola Līgas sezona, kurā jau vairākus gadus piedalās mūsu Latvijas Universitātes studentu komanda. Kā veicas šajā līgā?

Teikšu pat vairāk, FK Lielupe ir kļuvusi par šīs līgas neatņemamu sastāvdaļu, jo šī ir jau 8.sezona mūsu komandai LU Futbola Līgā. Turklāt iesākām to diezgan labi, pašlaik atrodamies 7.vietā, taču mums ir vismazāk nospēlēto spēļu skaits. Esam aizvadījuši vien 4 spēles, bet pārējās komandas vismaz 5-6. Mums priekšā atrodas arī tāda komanda, kura ir nospēlējusi jau 8 spēles. Šajās četrās spēlēs esam izcīnījuši 7 punktus, un no labākā trijnieka atpaliekam vien par trīs punktiem. Jau pirmdien mums beidzot atsāksies čempionāts. Aizvadīsim spēli pret spēcīgo ČBK komandu, kuri pašlaik atrodas virs mums tabulā. Tā kā, viss ir mūsu pašu rokās, mums ir izveidojies labs kolektīvs, domāju, ka šajā sezonā ir gaidāmi pozitīvi rezultāti LU Līgā.

Ar šādu veikumu noteikti kāds spēlētājs ir izpelnījies uzaicinājumu uz Līgas Visu Zvaigžņu spēli?

Šogad LU Futbola Līga rīko vērienīgu pasākumu. Kopumā tika aicināti veseli 50 spēlētāji. No tiem ir 6 FK Lielupe spēlētāji: Mārtiņš Linde, kurš ir arī viens no četriem LU Futbola Līgas Zvaigžņu spēles komandu kapteiņiem, es, Kristaps Mackovs, Dāvis Braučs, Džakomo Nikora un Marta Kāne. Vēl no mūsu cilvēkiem šajā Zvaigžņu spēlē tika aicināti mūsu kluba valdes loceklis un aizsargs Renāts Rahimovs un bijušais FK Lielupe Valdes loceklis Jānis Magazeinis, kuri LU Futbola Līgā pārstāv Ej Tu Nost komandu, kā arī Mārtiņš Pavlovs, kurš pievienojās mūsu komandai Rīgas Futbola Līgas Cerības kausam, bet LU Futbola Līgā spēlē Latgalīte Squad komandā. Man pašam būs ļoti interesanti jau otro reizi piedalīties šajā pasākumā.

Kārlis Villerušs saņem LU Futbola Līgas mēneša labākā spēlētāju balvu no līgas galvenā organizatora Mika Vilkaplātera. Foto – Marija Voronova
Kad atsāksiet pilnvērtīgi gatavoties jaunajai āra futbola sezonai, un vai šis posms būs atšķirīgs salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem?

Tā kā šī telpu futbola sezona mums ir beigusies, pēc plāna pirmais treniņš ārā ir ieplānots jau nākampiektdien.

Pieminēji, ka dosieties uz treniņnometni Spānijā. Kā radās šāda iespēja?

Kā jau minēju, veidojam ciešas attiecības ar Spānijas klubu. Viss sākās ar to, ka mūsu viceprezidentam Jevgenijam Jenatam ir labs paziņa, kurš piedāvāja aizvadīt draudzības spēli Kaļiņingradā ar vienu Krievijas klubu. Tā mums radās ideja, ka šī kopumā nav slikta ideja. Tad arī viņš uzgāja uz citu paziņu, kurš tagad dzīvo Spānijā un aktīvi attīsta futbolu klubu no Adras. Viņš mums izteica piedāvājumu, no kura bija grūti atteikties.

Latvijas futbola piramīda šogad atkal piedzīvo pārmaiņas. Kāda ir FK Lielupe attieksme pret šīm izmaiņām?

Pagājušajā sezonā pārmaiņu dēļ bijām spiesti pārbraukt no Vidzemes reģiona uz Kurzemi, jeb Rietumu zonu. Negribējām to darīt vairāku apsvērumu dēļ, bet nācās piekāpties, jo Rietumu zonā trūka divu komandu. Tāda pati situācija bija arī DSVK Traktors komandai. Šogad gaidāmas kārtējās pārmaiņas. Būs jaunā 2.Līga, kas ir visnotaļ riskants un, manuprāt, pārāk ambiciozs projekts, ņemot vērā, ka 1.Līgas čempionātā gadu no gada ir problēmas savākt vismaz 10 komandas. Cik komandas būs gatavas izbraukāt visu valsti ir ļoti labs jautājums. Es pat vairāk domāju nevis jautājuma finansiālo pusi, bet gan to, vai paši spēlētāji būs tam gatavi.

Šo reformu dēļ mums jau ierastā 2.Līga tagad tiks dēvēta par 3.Līgu un tā atkal pāriet reģionu vadītāju rokās. Cik tas ir lietpratīgi man ir ļoti grūti spriest, jo, manuprāt, kad bija četri reģioni, kuros bija vienāds komandu skaits, vienādi nosacījumi, lai kvalificētos čempionāta finālturnīram, bija redzama kaut kāda struktūra šajā visā. Tagad visticamāk atkal būs reģioni, kuros piedalīsies 6-7 komandas, un būs tādi reģioni, kuros būs pāri 12 komandām. Cik tas ir labi vai slikti, grūti teikt, gribētu uzzināt arī citu klubu viedokli. Galvenais, lai šis lēmums neizradās par soli atpakaļ.

Kur startēs FK Lielupe?

Kurā reģionā mēs startēsim – ir jādomā. To mēs noteikti lemsim jau februāra valdes sēdē, kad jau tiks publicēts čempionāta reglaments. Droši vien mēs gribētu atgriezties mums ierastajā Vidzemes reģionā, jo es pats vienmēr biju pret to, lai komandas maina reģionus. Sanāk, ka pagājušajā sezonā mēs panācām pretī LFF un pārcēlāmies uz Rietumu zonu, tad šogad būs jādomā, vai atgriezties Vidzemes reģionā, kuram mēs pieteicāmies arī pagājušogad, vai tomēr palikt Kurzemes reģionā.

Protams, tas ka katru sezonu notiek kaut kādas pārmaiņas – nav labi. Jo gada beigās mēs rēķinam budžetu nākamajam gadam, un beigās iznāk pavisam kas cits, jo nav stabilitātes.

2018.gada septembra komandas kopsapulcē Jevgenijs Jenats apkopo 2018.gada 2.Līgas Vidzemes reģiona rezultātus. 2019.gada sezonā komanda bija spiesta pārcelties uz 2.Līgas Rietumu zonu. Foto – Marija Voronova
Vai, tavuprāt, šī atkārtotā līgu sistēmu reorganizācijas varētu būt saistītas ar gaidāmām LFF prezidenta vēlēšanām?

Es domāju, ka jebkurš tagad pieņemtais lēmums varētu tikt skaitīts kā politisks. Tāpēc mēģinu to visu nedaudz atdalīt un uztvert kā vienkāršu informāciju un strādāt tālāk. Esmu cilvēks, kuram futbols ir kaut kas vairāk par spēli, vai darbu, tas ir mans dzīvesveids, es elpoju ar futbolu, var teikt, ka tā ir mana reliģija, tāpēc ļoti cenšos so visu atdalīt. Citādi, kad sāk domāt, ka aiz kāda lēmuma stāv pavisam citi motīvi cilvēkiem, no kuriem Latvijas futbols ir atkarīgs, tad var iekrist dziļā depresijā.

Es, kā LFF darbinieks, tomēr esmu lietas kursā nedaudz vairāk kā parasts līdzjutējs, tāpēc arī man ir vēl svarīgāk neiedziļināties šādās pārdomās un darīt savu darbu, neatkarīgi no situācijas. Un es zinu, ka, ja es, parasts darbinieks, klubs, futbolists no savas puses darīs visu no sevis atkarīgo, darīs visu iespējamo, lai futbols turpinātu attīstīties, tad, lai kādi tie lēmumi arī nebūtu – futbols būs augstāk par visu pārējo.

Vai Federācijas prezidenta kandidāti jau ir sākuši savas aģitācijas kampaņas?

Pie mums bija vērsušies daži valdes locekļu kandidāti, bet mūsu janvāra valdes sēdē nolēmām neizvirzīt nevienu no kandidātiem, jo varam izvirzīt tikai vienu un ir grūti izvēlēties, jo neviens no viņiem nav prezentējis savu programmu. Pēc LFF Statūtu izmaiņām tagad programmas iesniegšana nav obligāta prasība, lai kļūtu par kandidātu, kas, manuprāt, ir nepareizi. Tomēr, kad cilvēks kandidē uz kādu amatu, viņam ir jābūt kādiem mērķiem, darbības plāniem, nevis, ka es vienkārši gribu valdē, tu esi mans čoms, lūdzu paraksti. Ir jābūt saprotamam, ko cilvēks darīs pēc tam, kad iekļūs valdē, jo tomēr no šiem cilvēkiem būs atkarīga Latvijas futbola nākotne. Mēs ilgi diskutējām valdes sēdē, un kopīgi nonācām pie šāda viedokļa.

Kad mūsu Mārtiņš Auziņš kandidēja iepriekšējās Ārkārtas LFF valdes vēlēšanās, viņam bija idejas, bija mērķis, doma, viņš gribēja popularizēt futbolu, izveidot platformu, kurā ikviens varētu atrast, kur uzspēlēt futbolu. Bet tagad īsti nav skaidrs, ko katrs no valdes locekļu kandidātiem plāno īstenot.

Ko sagaidiet no jaunā LFF prezidenta, un vai ir kāda konkrēta persona, kuru vēlētos redzēt šajā amatā?

Grūti kaut ko sagaidīt šobrīd. Pēdējā laikā bija daudz intrigu, LFF tēls šobrīd nav tas labākais pēc visiem notikumiem, tas diemžēl ir jāatzīst. Tāpēc, laikam, galvenais, ko sagaidām, ir sakārtot visas šīs lietas, lai nav tik lielas sašķeltības, lai LFF tēls būtu pozitīvs. Bet nosaukt kādu konkrētu personu, kura to varētu šobrīd izdarīt, ir ļoti grūti. Nav arī skaidrs, kas tieši kandidēs. Pēc vecajiem LFF Statūtiem visiem kandidātiem bija jāiesūta programmas līdz iepriekšējā gada 31.decembrim, bet tagad tas tā nav, līdz ar to kādas konkrētas informācijas, diemžēl, arī trūkst.

Komandai šogad bija mērķis šogad atjaunot jaunatnes komandu, kura startētu Latvijas jaunatnes čempionāta U18 grupā. Kā veicas ar sastāva komplektāciju?

Šis jautājums diemžēl varētu netikt īstenots šogad. Nav skaidrības kas šogad notiks ar LFF KIAAP (Kluba ilgtspējīgās attīstības atbalsta programma) programmu, jo bijām plānojuši šo finansējumu pilnībā novirzīt jaunatnes komandai. Tāpēc pagaidām šis jautājums stāv uz pauzes.

Adrians Kaufmanis ir Rīgas Futbola Līgas visu laiku jaunākais spēlētājs, kurš kļuva par komandas pirmo numuru šajā turnīrā. Foto – Rīgas Futbola Līga
Šogad startēsiet Latvija 3. Līgas čempionātā. Kādi mērķi šai sezonai?

Pirmais uzdevums ir nokomplektēt sastāvu, ar kuru ir iespējams īstenot visaugstākos mērķus. Bet sezonas mērķus uzstādīsim tuvāk sezonai. Gan es, gan Jevgenijs Jenats, un, es domāju, arī pārējie valdes locekļi ļoti cer uz veiksmīgu sezonu. Ja pirms-sezonas posms būs veiksmīgs, tad noteikti mērķi būs paši augstākie.

Komandai pavasarī ir paredzēta valdes sēde. Vai ir paredzētas izmaiņas komandas valdē?

Februārī mums ir plānota Ārkārtas Biedru sapulce, kurā tiks lemts par jauno mūsu Biedrības Statūtu redakciju. Izmaiņas skar tikai valdes sadaļu. Jaunā Statūtu redakcija paredz otrā viceprezidenta ieviešanu. Tas ir nepieciešams LFF Statūtu izmaiņu dēļ. Tagad LFF Kongresā biedrus drīkst pārstāvēt tikai tā persona, kurai ir paraksttiesības. Mums līdz šim šādas bija divas – Prezidents un Viceprezidents, respektīvi es un Jevgenijs Jenats. Es nedrīkstu pārstāvēt FK Lielupe LFF Kongresā, jo pēc jaunajiem LFF Statūtiem LFF darbinieki nedrīkst pārstāvēt klubus LFF Kongresā, savukārt Jevgenijs Jenats ne vienmēr var tikt. Lai nesanāk, ka zaudējam balsi kādā no LFF Kongresiem, kuru pagājušogad bija visnotaļ daudz, ir ideja ieviest otrā Viceprezidenta amatu, kā arī tiks izskatīta opcija paplašināt valdes locekļu skaitu no 7 līdz 9.

Pašlaik mums ir viena brīva vieta valdē, bet ir paredzēts, ka uzreiz pēc jauno Statūtu apstiprināšanas, FK Lielupe kārtējā Biedru sapulcē notiks valdes vēlēšanas. Šie valdes locekļi tiks ievēlēti uz 3 gadiem. Nedomāju, ka izmaiņas būs lielas, taču, ja tiks apstiprināti jaunie Statūti, tad mums valdē varētu parādīties nevis tikai viena jauna seja, bet veselas 3.

Noteikti ir daudzi interesenti, kuri vēlētos pievienoties jūsu futbola klubam. Vai un kā to var izdarīt spēlēt gribētāji no malas?

Protams, laipni gaidīsim katru gribētāju spēlēt futbolu. Šogad mums jauno spēlētāju uzņemšana notiks caur atlasēm. Vienreiz mēnesī būs šāda iespēja pievienoties komandai. Varēs nākt uz treniņiem, taču lēmumus par to, vai spēlētājs paliks komandā lemsim kopā ar pašu spēlētāju pēc atlasēm. Atlasēs pārbaudīsim spēlētāju fiziskās dotības, tehniskās iemaņas kā arī to, kā viņš izskatās laukumā spēles laikā. Lai pievienotos komandai ir jāaizpilda anketa mūsu mājaslapā sadaļā Join The Team, vai arī jāsazinās ar mūsu komandas menedžeri Maksimu Bočarņikovu – 27277722, viņš arī izstāstīs kas, kad un kā.

Pabeidzot sarunu, vai vēlies vēl ko pieminēt, kas būtu jāzina jaunajiem spēlētājiem, kuri vēlas pievienoties komandai?

Pirmkārt, jau pavisam drīz atgriezīsies komandas vlogs, līdz ar to komandas ikdiena kļūs vēl interesantāka. Mūsu mārketinga speciāliste Marija Voronova dara visu, lai spēlētājiem būtu interesanti arvien aktīvāk piedalīties komandas dzīvē. Plānā ir arī taktiskie treniņi ar spēļu video apskatu. Tāpat ir gaidāma pavisam jauna lieta – čellendžu video sērija, kurā Mārtiņš Auziņš sacentīsies visdažādākajās disciplīnās ar Ralfu Biruli. Tā kā, daudz kas ir gaidāms ne tikai mūsu spēlētājiem, bet arī līdzjutējiem. Ticam sapnī, bet arī strādājam, lai šis sapnis piepildītos.