Lielā intervija ar FK Lielupe Prezidentu Kārli Villerušu

Izskatās, ka ārkārtas situācija Latvijā tuvojas beigām, kas nozīmē arī drīzu čempionātu sākšanos. Taču šīs ārkārtas situācijas sākumā FK Lielupe aizvadīja lielo Biedru sapulci, operatīvi pārceļot to videokonferences režīmā. Šajā Biedru sapulcē norisinājās arī Valdes vēlēšanas, kurās atkārtoti par FK Lielupe Prezidentu ievēlēja Kārli Villerušu, ar kuru arī nedaudz pārrunājām pēdējās aktualitātes.

Apsveicu ar atkārtotu ievēlēšanu kluba Prezidenta amatā. Kā vispār notika valdes vēlēšanas? Vai tās norisi neietekmēja ārkārtas stāvokļa ieviešana valstī saistībā ar COVID19 izplatību?

Tas nebija pārsteigums [smejas], bet, paldies par apsveikumu. Tas bija diezgan neierasti aizvadīt sapulci videokonferences veidā. Toties tam bija arī vairāki plusi – tādējādi mēs spējām nodrošināt, ka visi kandidāti spēja piedalīties, neatkarīgi no savas atrašanās vietas. Lai arī sākotnēji bija nelielas aizķeršanās, kopumā mēs diezgan ātri pielāgojāmies – tagad visas Valdes sēdes notiek ar tiešsaistes videokonferenču starpniecību.

Cik lielas izmaiņas ir notikušas Valdes sastāvā?

Izmaiņas nav lielas. Var minēt, ka darbu valdē ir izbeiguši Renāts Rahimovs un Mārtiņš Auziņš. Abi Valdi pameta pēc pašu iniciatīvas, personīgu iemeslu vadīti. Bet viņi nav pametuši komandu pilnībā, abi turpinās pārstāvēt komandu, bet tikai kā laukuma spēlētāji. Savukārt Valdei ir pievienojušies ilggadējie spēlētāji – Maksims Bočarņikovs un Dainis Sondors. Kā arī Kira Belaja, kura jau iepriekš bija līdzās komandai kā brīvprātīgais palīgs, bet nu jau oficiāli uzsāka darbu Valdē. Viņa ir viena no gados jaunākajiem komandas pārstāvjiem.

Vai dažu Valdes locekļu aiziešana neietekmēs kluba turpmāko darboties spēju atsevišķās darbības sfērās?

Nē, kopumā esam sadalījuši darbības sfēras, ar to nevajadzētu būt problēmām. Renāts turpinās konsultēt gadījumos, kad būs nepieciešama palīdzība darbā ar kluba mājaslapu.

Vai vari ieskicēt dažus uzdevumus, kuri šogad jaunajai Valdei būs prioritāri, lai veicinātu kluba attīstību?

Protams, es domāju, ka šobrīd visos futbola klubos, ne tikai Latvijā, galvenais uzdevums ir iziet no šīs krīzes, ko radīja COVID-19 pandēmija pasaulē. Tikpat svarīgs uzdevums ir uzlabot komandas finansiālo stāvokli, kurš dažādu iemeslu dēļ pagājušā gada laikā ievērojami pasliktinājās. Mēs iepriekšējo mēnešu laikā esam veikuši iespaidīgu darba apjomu, lai šogad finansiālais stāvoklis būtu nesalīdzināmi labāks. Tāpat paralēli tam svarīgi būs kluba modernizācija (identitātes maiņa), fanu, atbalstītāju, sponsoru piesaiste, kā arī jaunu sociālo un mārketinga pasākumu organizēšana.

Kad sapratāt, ka sezonas sagatavošanās posma plāns būs jāmaina? Vai tas notika uzreiz pēc ārkārtas stāvokļa ieviešanas valstī 12. marta vakarā?

Jā, tūlīt pēc ārkārtas stāvokļa pasludināšanas sapratām, ka viss šis var ieilgt, ka tas liegs aizvadīt treniņus normālos apstākļos. Joprojām notiek darbs pie plāna kā iziet ārā no šīs smagās situācijas. Ir kāda inovācija, kuru esam izlēmuši turpināt arī pēc ārkārtas stāvokļa beigām – tā ir fiziskās sagatavotības treniņu aizvadīšana tiešsaistē. Ieguvumi ir samazinātas administratīvās izmaksas par futbola laukuma un ģērbtuvju īri, kā arī tas ļauj spēlētājiem piedalīties treniņos esot ārpus Rīgas vai pat Latvijas.

Kā norit spēlētāju treniņi pēc individuāla treniņplāna?

Principā uzreiz pēc tam, kad Latvijas MK ieviesa pulcēšanās ierobežojumus, mēs uzreiz ieviesām individuālos skriešanas treniņus. To kontroli mēs veicām ar lietotnes Strava palīdzību, kur katrs spēlētājs var fiksēt savu treniņu – veikto distanci, ātrumu utt. Treneru štābs var sekot līdzi katra spēlētāja treniņu dinamikai. Pirmajā mēnesī labākos rādītājus uzrādīja Daniels Daģis, kurš spēja noskriet vairāk nekā 100 kilometrus. Arī šomēnes apkoposim rezultātus, pagaidām Daniels kopā ar Daini un mūsu komandas leģionāru no Armēnijas – Taronu ir starp līderiem. Visi šomēnes ir veikuši vairāk nekā 50 kilometrus. Papildus tam organizējam tiešsaistes treniņus lietotnē Zoom. Kopumā atsaucība ir laba, treniņi tika saplānoti tā, lai atgriežoties laukumā, ierastajos treniņos, fiziskā sagatavotība būtu tuvu optimālajai, un atliktu noslīpēt tehniskās un taktiskās nianses.

Treniņi online režīmā, izmantojot Zoom programmu ir viens no jaunievedumiem komandas dzīvē šogad

Kā šī situācija var ietekmēt sezonas norisi?

Jau šobrīd skaidrs, ka sezona mums 3.Līgā būs ļoti neierasta, jo visticamākais scenārijs ir, ka līgā notiks tikai viena apļa izspēle. Ja būs mazāk spēļu, katras spēles vērtība ļoti pieaugs. Lai sasniegtu savus mērķus būs jābūt maksimāli motivētiem pret katru pretinieku.

Visas pasaules valstis turpmākajos mēnešos piedzīvos ekonomikas izaugsmes apstāšanos, visdrīzāk arī recesiju, tajā skaitā arī Latvija. Vai tas var ietekmēt komandas finansiālo stāvokli?

Protams, tas ietekmēs – esam veikuši provizoriskās aplēses, esam rēķinājuši, ka ārkārtas situācija varētu būt tieši līdz jūnija vidum, pēc kalkulēšanas sanāca zaudējumi ap 5000 EUR, kas amatieru klubam ir pietiekami liela summa. Sadarbības partneri, ar kuriem pirms sezonas bijām vienojušies, atteiks finansējumu, izmantojot Force Majeure apstākļus. Tāpat līdz maija vidum nenotika treniņi, tādēļ nebūtu ētiski no spēlētājiem iekasēt biedru maksas. Apzināmies, ka tas arī nozīmē samazinātus izdevumu apmērus, piemēram, par laukuma īri, bet tas kopējā kontekstā ir mazs ieguvums. Apstājusies arī sadarbība ar Spānijas komandu FC Adra, pie kuras bijām plānojuši doties aprīļa beigās, aizvadot pārbaudes spēles. Kā arī ārzemju spēlētāju atlases programma tika iepauzēta, kurai tika veltīts liels darbs pirms sezonas. Mēs nemitīgi meklējam jaunus risinājumus; esam saņēmuši atbalstu no Latvijas Futbola federācijas, kas, protams, ļoti priecē, taču zaudējumi tik un tā ir visnotaļ lieli. Ļoti ceram, ka tiks atcelta dalības maksa 3.Līgai, šī ir vienīgā līga, kurā dalības maksa ir saglabājusies. Nosūtījām vēstuli ar šo lūgumu Federācijai un gaidām atbildi, summa nav tik liela, pārsvarā tā ietver sevī tiesnešu izmaksas, un, ņemot vērā, ka spēļu būs mazāk, dalības maksai jau ir jābūt mazākai šobrīd. Šajā līmenī visi futbolisti ir amatieri – ar atalgotu darbu, studenti, skolēni, daudzi ir nonākuši finansiālajās grūtībās, daudzi ir zaudējuši savu darbu. Atstājot dalības maksu, tiktu veicināts, ka dažiem nāksies izvēlēties starp futbolu un darba meklējumiem.

Vai komandas ārzemju spēlētāji ārkārtas stāvokli pavada Latvijā, vai arī viņi ir devušies uz savām mītnes valstīm?

Kā jau minēju – jaunu ārzemju spēlētāju piesaistīšana bija jāatliek. Tie ārzemju spēlētāji, kuri atradās Latvijā pirms pandēmijas sākuma, bija studenti, kuri brīvajā laikā aizvadīja treniņus pie mums. Vairāki devās mājās, jo viņiem augstākajās izglītības iestādēs šis mācību semestris ir beidzies, un viņi vairs šosezon neiesaistīsies mūsu komandas treniņos. Bet ir viens spēlētājs, kurš ir palicis Latvijā, tas ir mūsu armēņu viesspēlētājs Tarons.

Kādas sociālās aktivitātes esat aizsākuši šajā laika posmā?

Šajā laika posmā esam turpinājuši būt ļoti aktīvi sociālajos tīklos. Taču galvenā aktivitāte bija #PaliecMājās FIFA20 turnīrs, kas pulcēja 30 dalībnieku, un saņēma ļoti labas atsauksmes par to. Tādēļ sadarbībā ar organizāciju TautasFutbols.LV tika pieņemts lēmums, organizēt FIFA20 TF200 e-Līgu, kas tiktu aizvadīta visas vasaras garumā katru otro nedēļas nogali. Šī aizsāktā ideja ir jauna un unikāla, ne tikai mūsu kluba ietvaros, bet arī visā Latvijā. Nav līdzvērtīgu līgu, kur ir iespējams cīnīties par balvām, katrai spēlei sekot līdzi tiešraidē un spēļu rezultātus un statistiku iegūt uzreiz pēc spēlēm. Redzam, ka šādi turnīri tiek organizēti visapkārt. Viens no tiem, kas pieteicās mūsu e-Līgai arī pats noorganizēja mazo turnīru, piesaistot vairākus mūsu dalībniekus, tas tikai nozīmē, ka esam uz pareizā ceļa. Tāpat šajos divos mēnešos iegūtā tiešsaistes treniņu pieredze ir kas nebijis, tāpat tika izlaists jaunais vlogs, kuru ļoti gaidīja mūsu spēlētāji un ne tikai viņi.

Kārlis Villerušs spēlē starp LFF un Saeimu 2019.gada pavasarī. Foto – Sanita Ieva Sparāne

Izskatās, ka Virslīgas čempionāts jau nav aiz kalniem, Virslīgas klubi aktīvi gatavojas gaidāmajai sezonai aizvadot spēles Igaunijā. Kad tiek prognozēts 3.Līgas čempionāta sākums un kādas pārbaudes spēles FK Lielupe komandai?

Mēs visi gaidām, kāds būs valdības lēmums par ārkārtas stāvokli. Ir pamats domāt, ka 9.jūnijā šī situācija tiks atcelta, taču nebrīnīšos, ja kādi ierobežojumi tiks atstāti spēkā, jo saprotam, ka visam jānotiek pakāpeniski. Ļoti daudz ir atkarīgs no tā, kādi tieši ierobežojumi tiks atstāti spēkā. Ir baumas, ka amatieru klubi varēs atsākt treniņus bez ierobežojumiem tikai pēc mēneša, bet ir arī dzirdēts, ka uzreiz pēc 9.jūnija varēs pieķerties kontakta treniņiem. Čempionāta sākumu ir ļoti grūti prognozēt. Visi esam ļoti sailgojušies pēc futbola, bet tajā pat laikā lieliski apzināmies, ka neko nedrīkst sasteigt, jo risks otram slimības uzliesmojuma vilnim ir pārāk augsts. Nevēlamies iesākt sagatavošanos, ja nespēsim garantēt spēlētāju un kluba darbinieku veselību un drošību.

Redzam, ka, piemēram, Nīderlande, Francija savus futbola čempionātus šosezon ir pārtraukušas pavisam. Jāņem vērā, ka tur ir galvas tiesu attīstītāka infrastruktūra, pat amatieru komandām, toties pie mums pat Virslīgas komandas aizvada spēles skolas laukumos. Redzot, ka mūsu Virslīgas klubi jau aizvada spēles Igaunijā, rodas jautājums, vai tad tiešām viņi šeit Latvijā trenējas ievērojot visus noteikumus un izbrauc uz Igauniju aizvadīt pārbaudes spēles, ļoti par to šaubos. Ja viņi aizbrauca un bāzējas visu šo laiku tur, tad nav nekādu jautājumu, tas ir ļoti pareizs lēmums un solis. Tas, savā ziņā ir gan kā protests, gan arī nekas netiek pārkāpts. To var darīt, ja ir nauda, tas ir tas pats kā izbraukt treniņnometnē. Bet, ja tiešām trenējas Latvijā un izbrauc uz Igauniju aizvadīt spēli, tad tas galīgi nav pareizi. Jā, viņi aizvada spēles Igaunijā, kur tas jau ir atļauts, taču, kā jau minēju, neticu, ka šeit Latvijā viņi aizvada treniņus bez kontakta, ievērojot distancēšanos utt. Ja tiešām neaizvada kontakttreniņus, tad arī nav nekādu pretenziju. Vienkārši nedrīkst būt tāda situācija, ka tie klubi, kuri ievēro visus šos noteikumus, negribas izteikties, tāpēc teiksim tā – ir muļķi. Tie, kuri pārkāpj noteikumus būs labāk sagatavojušies sezonai. Manuprāt, tas galīgi nav pareizi. Austrijā par to jau sodīja ar punktu atņemšanu. Mēs arī ļoti gribam spēlēt, visi ir sailgojušies pēc futbola, taču ir noteikumi un tie ir jāievēro. Futbola laukumā ir kā – pārkāpj noteikumu ir sods, ja šis pārkāpums ir smagāks – brīdinājums vai noraidījums. Šajā situācijā, manuprāt, arī būtu jābūt šādi.

Vai nerodas sajūta, ka joprojām nedrīkst aizvadīt pilnvērtīgus treniņus, ka valsts neņem vērā sportu un nesaprot sporta organizāciju problēmas?

Tas tā ir. Tāpēc par to ir jārunā, tas ir jāmaina. Latvijas Futbola federācija ir viena no aktīvākajām sporta federācijām Latvijā šo jautājumu virzīšanā. Bet atkārtošos, pat, ja likums šķiet muļķīgs, nepareizs – tas nenozīmē, ka viņu drīkst pārkāpt. Ir daudz jāstrādā, lai valsts sāktu biežāk skatīties sporta virzienā un visādi sāktu to atbalstīt. Un, ja no pašu sportistu, sporta organizāciju puses nebūs pienācīgas attieksmes, tad nezinu, cik drīz tas varētu izdoties.

Atgriežoties pie FK Lielupe treniņiem, vai tiks organizēta jaunu spēlētāju uzņemšana?

Īstenībā pat šobrīd, ārkārtas situācijas laikā, mums pievienojas jauni spēlētāji, arī kad nebija treniņu laukumā, viņi kopā ar mums jau ir aizvadījuši vairākus tiešsaistes fiziskās sagatavotības treniņus, tos mēs neplānojam atcelt arī pēc ārkārtas stāvokļa un pandēmijas beigām. Bija plānotas divas masveidīgas spēlētāju atlases – viena martā un otra aprīlī, bet šīs krīzes dēļ tās nenotika. Bet pirms sezonas joprojām plānojam organizēt vēl vienu atlasi. Tas, protams, notiks, kad būs iespējams aizvadīt pilnvērtīgus treniņus. Tādēļ gaidām, kad tas būs iespējams un noteikti par to ziņosim gan mājaslapā, gan arī sociālajos tīklos.

Mēs ļoti gaidām, kad varēsim satikties ar mūsu potenciāli jaunajiem spēlētājiem. Noteikti sekojiet līdzi informācijai mājaslapā un sociālajos tīklos. Foto – FK Lielupe arhīvs

Vai tiek uzstādīti kādi sportiskie mērķi šogad?

Gaidīsim, kad būs vairāk ziņu par čempionāta izskatu, komandu skaitu, tāpat arī redzēsim, kādā stāvoklī pieies mūsu spēlētāji sezonai, jo šobrīd, jāatzīst, esam tālu no ideāla. Bet mums ir pietiekams laiks, pirms čempionāta sākuma, lai varētu kārtīgi sagatavoties sezonai. Kopā ar manu kolēģi Kristapu Mackovu, tagad ļoti cītīgi strādājam pie treniņu plāna, analizējam to, kas mums ir un cenšamies no tā izveidot gatavu komandu sezonai.

Nobeigumā gribētos uzjautāt par TF200 e-Līgu, kurai jau ir aizritējis kvalifikācijas posms. Kā izskatās jaunizveidotā e-Līga?

Godīgi, cerējām uz lielāku interesi. Taču ir 20 dalībnieki. 12 no viņiem startē A divīzijā, 8 jau rīt uzsāks savas gaitas B divīzijā, viņu starpā arī es pats. Iespējams, līgas gaitā kāds dalībnieks varētu pievienoties mūsu līgai. Droši rakstiet mums uz e-pastu, vai sociālajos tīklos, jo viena mini-turnīra izlaišana neizdzēš cerības tikt lielajā finālturnīrā.

Cik daudzi FK Lielupe spēlētāji piedalās e-Līgā un kā vērtē savas izredzes rīt?

Godīgi, neteikšu, ka es tur pretendēju uz kaut ko, drīzāk, tā ir iespēja interesanti aizvadīt sestdienas vakaru uzspēlējot vismaz e-futeni. Bet kopumā, runājot par mūsu spēlētājiem, tad e-Līgā piedalās pieci mūsu spēlētāji, mani ieskaitot. Es un Mārtiņš Auziņš rīt uzsāksim savas gaitas B divīzijā, savukārt Artūrs Rudzītis, Maksims Bočarņikovs un Nils Veipāns gaida A divīzijas sākumu, kas ir paredzēts nākamsestdien. Gribētos gan viņiem, gan arī visiem pārējiem dalībniekiem novēlēt veiksmi, un, galvenokārt, izbaudīt turnīru, pat, ja kaut kas nesanāks, nenokārt galvu – turpināt attīstīties arī spēlējot futbolu e-vidē.